Dorafloor - Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Yükseltilmiş Zemin Nedir?

Yükseltilmiş zemin, metal bir ızgara tarafından desteklenen ve kabloların, mekanik tesislerin, elektrik kaynaklarının ve kabloların altından geçmesine izin veren bir tür yükseltilmiş yapısal zemin türüdür. Genelde veri merkezleri, telekomünikasyon ortamları, askeri komuta merkezleri ve modern ofis binalarında kullanılmaktadır. Bazen, altında bir gezinme alanı veya yürüme yolu sağlayan ek yapısal destek ve aydınlatma vardır. Yükseltilmiş bir döşeme, aynı zamanda, yükseltilmiş zeminin altındaki boş alanı şartlandırılmış havayı dağıtmak için bir plenum odası olarak kullanarak bir binayı soğutmanın yaygın bir yoludur.

 Yükseltilmiş zemin, genellikle yüksekliği ayarlanabilir ve çıkarılabilir panellere sahip beton bir taban üzerinde eşit aralıklarla yerleştirilmiş metal çerçeve veya kaidelerden oluşur. Yükseltilmiş bir zemin genellikle kablolar ve mekanik tesisler, elektrik kaynakları ve kablolama gerektiren ortamlarda bulunur. Yükseltilmiş döşeme sistemi, genellikle aşağıdaki alana erişim sağlamak için çıkarılabilir panellere sahiptir.

Yükseltilmiş Zemin Panelleri Hangi Malzemelerden Yapılır?

Paneller, aşağıdakiler gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir:

·         Çimento iç çekirdekli çelik

·         Kişiye özel yapılabilen pleksiglas

·         Sunta ile çelik kaplama

·         Çimento esaslı çekirdekli alüminyum

Paneller genellikle beyaz renktedir. Ancak daha fazla koruma için halı karoları, taş, yüksek basınçlı laminat kaplama ve statik elektriğe karşı koruma için anti-statik kaplamalar gibi değişken zemin kaplamalarıyla kaplanabilir.

Güvenlik kurallarını karşılamak için panellerin altına otomatik yangından korunma sistemleri ve ek yangın söndürme sistemlerinin kurulması gerekebilir. Benzer şekilde, paneller arasında ekipmana zarar verebilecek veya personelin yaralanmasına neden olabilecek kırılmalar gibi sorunların olmamasını sağlamak için yapısal bütünlük için programlı denetimlerin yapılması önemlidir.

Yükseltilmiş zemin özellikle bilgisayar laboratuvarlarında, veri merkezlerinde, sunucu odalarında veya bilgisayar ekipmanı bulunan herhangi bir ortamda faydalıdır. Avantajlardan bazıları şunları içerebilir:

·         Fan deliklerini tıkayabilecek tozu en aza indirir

·         Soğutma sistemini en üst düzeye çıkarmak için kablo giriş noktaları kapatılabilir

·         Elektrostatik boşalmayı önlemek için statik kontrol uygulanabilir

·         Ortamı ve bileşenlerini soğutmak için hava akışı oluşturmak daha kolaydır

Yükseltilmiş zemin, sesin bölme duvarları altında bir alandan diğerine iletilmesi için yandan bir yol oluşturabilir. Akustik bir yapıya sahip zemin kaplamaları ve paneller, ses iletimini azaltmak için kullanılabilir ve paneller arasındaki bağlantılar en aza indirilebilir veya kapatılabilir. Genel olarak, tavan döşemeleri zemin panellerinden daha az kütleye sahip olma eğiliminde olduğundan, kuşatma tavan boşluklarından daha olasıdır. Yükseltilmiş zemin de kapladığı alanı yormayan ve ağırlık oluşturmayan bir yapıya sahiptir ve insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Önerilen Yazılar