Dorafloor - Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Yükseltilmiş Taban Nerelerde Kullanılır?

Yurtdışında uzun yıllardır uygulanan yükseltilmiş taban sistemleri maalesef ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Yurt dışı gibi ülkemizde de yükseltilmiş taban uygulamaları önce iş yerlerinde uygulanmaya başlamıştır.

Yükseltilmiş tabanın ilk amacı bakım ve tadilatların, kullanımın yoğun olduğu mekanlarda daha hızlı, pratik ve masrafsız gerçekleştirilmesidir. Bundan dolayı, insan hareketinin yüksek olduğu, kullanım amacı ve koşulları çabuk değişen binalarda uygulanmaya başlanmıştır. Yangın ve yanmaya karşı dirençli malzemelerden üretilen yükseltilmiş taban ve yardımcı elemanları, aynı zamanda kullanılan mekanların daha güvenli olmasına, çıkabilecek bir yangın durumunda mekânda bulunanların mekânı hızlıca zarar görmeden terk edebilmelerine yardımcı olan bir sistemdir.

Farklı Mekanlar, Benzer Sorunlar

Yükseltilmiş taban uygulanılan mekanlarda yerlerde sürünen kablolar olmaması hem gözleri okşayan bir görüntü oluşmasını sağlar, hem mekânın temizlenmesini kolaylaştırarak kötü kokuların oluşmasını engeller, hijyeni arttırır, hem de bina içinde yer alan su, elektrik ve doğalgaz tesisatına ait borulara kolay erişim sağlanarak, bakım ve tadilat işlerini kolaylaştırır. Yerde kablo olmaması mekânı kullananların hareket kabiliyetini arttırır, takılıp düşmeye bağlı olarak yaşanabilecek kazaların oluşmasını engeller.

Dünya çapında yükseltilmiş taban sistemleri aşağıdaki mekanlarda daha fazla tercih edilmektedir;

·         Ofisler

·         Sınıflar

·         Kütüphaneler

·         Bankalar

·         Televizyon ve Radyo stüdyoları

·         Hastaneler ve sağlık merkezleri

·         Müzeler

·         Konferans salonları

·         Data center’lar

Yurtdışında birçok kumarhane soğutma ve havalandırma sistemlerini tavan yerine yükseltilmiş taban kullanarak yerden sağlamaktadır. Bu şekilde hem mekânda bulunan makinelerinde soğutulmasını hem de mekânda bulunan insanların daha temiz ve ferah bir ortamda vakit geçirmelerini sağlamaktadırlar.

Farklı İhtiyaçlar için Farklı Sistemler

Bu mekanların yanında, üretim alanlarında kullanılmak üzere hazırlanmış yükseltilmiş taban seçenekleri de mevcuttur. Bu çözümler, ağırlıkları ile zemine hasar verebilecek araç ve maddeler ile çalışılması gereken alanlarda kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmişlerdir. Bunun yanında biyolojik ajanlar ve kimyasal maddelerle çalışılan ortamlarda, bunlardan etkilenmeyecek şekilde üretilmiş yükseltilmiş taban çözümleri de mevcuttur.

Genel olarak iş yerleri ve toplumsal aktivitelerin gerçekleştiği mekanlarda tercih edilen yükseltilmiş taban sistemleri, sağladığı avantajlar sebebiyle ev kullanımında da tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle yerden ısıtma uygulanacak evlerde tercih edilen sistem, bizim gibi konusunda uzman kadrolara sahip şirketler tarafından çok hızlı bir biçimde kurulup, kullanıma hazır hale getirilmektedir.

Yükseltilmiş taban sistemlerinin uygulanması mekânın genel durumu ve alanı, seçilen sistemin özellikleri ve müşterilerin özel isteklerine değişiklik göstermektedir. Biz Dorafloor olarak sistem kurulumunu hiçbir gecikme yaşanmadan, minimum iş gücü ve kullanım alanı kaybı yaşanacak şekilde kurmak için uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz.

Önerilen Yazılar