Dorafloor - Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Yükseltilmiş Döşeme Panel Türleri

Yükseltilmiş zemin veya yükseltilmiş döşeme panel türleri, bina zeminine ek olarak ikinci bir zemin uygulaması yapılarak, bu iki zemin arasından elektrik, iklimlendirme, kablolama gibi tesisatlarının geçirilmesi işlemine denir.

Mekanlarda yükseltilmiş zemin uygulaması yapılmasının ana amacı, mekan tesisatındaki bakım ve onarım faaliyetlerinin hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Sunucu odaları, elektrik odaları, hastaneler gibi sıklıkla tesisat bakımı ve onarımının yapıldığı iş alanlarında yükseltilmiş zemin uygulaması yapılması büyük ekonomik kazanımlar getirir. Bunun yanında uygulamanın getirdiği kolaylık, kırım-döküm işlemleri gerektirmemesi gibi avantajlardan dolayı, çoğu iş alanında yükseltilmiş zemin uygulamaları kullanılmaktadır.

Yükseltilmiş zemin uygulaması, her biri 1 metrekare alan kaplayan paneller aracılığıyla yapılmaktadır. Mekanın metrekare cinsinden büyüklüğü hesaplanarak, bu alanı kaplayacak kadar yükseltilmiş zemin paneli ile yükseltilmiş zemin uygulaması işlemi kolayca yapılır. Yükseltilmiş zeminin yerden yüksekliği 10 cm ile 120 cm arasında, siz müşterilerimizin istek ve ihtiyaçlarına göre ayarlanabilmektedir.

İş güvenliği gerekliliğine göre, her ihtiyaca uyacak şekilde birçok yükseltilmiş yükseltilmiş döşeme panel türleri mevcuttur. Dilerseniz şimdi bu türleri detaylı açıklayalım.

Yükseltilmiş Döşeme Panel Türleri Nelerdir?

Yükseltilmiş döşeme panel türleri, yapı içeriklerine ve zeminden yüksekliklerine göre sınıflandırılır.

Kullanım amaçlarına göre ana iki tip yükseltilmiş döşeme panel türleri vardır.

  1. Düşük Profilli Döşeme Sistemi (Kablo Yönetimi Döşemesi)

Düşük profilli bir döşeme sistemi kablo, tel ve kablo kanallarını düzenlemek amacıyla yaklaşık 15 cmdir. Zeminin düşük olması nedeniyle zemin altında hava akımının sağlanması bir seçenek değildir.

Düşük Profilli zemin döşemeleri, daha hafif olmasına rağmen, yine de güç gerektirmektedir. Düşük profilli zeminlerin başlıca avantajları; daha az tavan yüksekliğine sahip olmaları ve kullanım kolaylığı sunmasıdır. Düşük Profilli zeminlerde ağır panelleri yoktur. Eğer zeminin altında soğutulmuş su hattı kullanıyorsanız, ve içerisinde pek çok aksam varsa geleneksel zemini tercih etmeniz daha iyidir. Ancak, bir ofis alanı, bir kütüphane veya perakende satış mağazası için elektrik kablosu ve veri kabloları kullanıyorsanız, düşük profilli bir zemin daha uygun olur.

  • Standart Döşeme Sistemi

Standart/geleneksel döşeme sistemi 15cm’den daha yüksektir. Standart yükseklikler genellikle 30cm veya daha fazladır. Bu zeminler, hava akımının yanı sıra zemin altı kablo yönetimine de izin vermektedir.

Geleneksel Zemin Standart yükseltilmiş zeminler genellikle endüstriyel veya kurumsal ortamlarda kullanılmaktadır. Dayanıklı, ağır yükler için ideal olan zemin teller, kablolar ve borular için yeterli alan sağlamaktadır. Kullanım kolaylığı ve esnekliğe sahiptir.

İhtiyaçlarınız doğrultusunda bu sistemi kullanacaksanız eğer iyi eğitimli personeller ile çalışmanız gerekmektedir. Geleneksel zeminlerin en büyük dezavantajı zemin altındaki tellere, borulara ve kablolara kolay erişim sağlamamasıdır. Tellerinizi ve kablolarınızı yönetmek istiyorsanız, yaklaşık 15 kilo ağırlığındaki panelleri kaldırmanız gerekmektedir. Ancak bir kerede çok fazla panelin kaldırılması zeminin dengeyi kaybetmesine sebep olabilmektedir.

İhtiyacınıza uygun yükseltilmiş döşeme panel türleri hakkında daha detaylı bilgi almak için, bizlere 0850 532 71 77 müşteri hizmetleri numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Yükseltilmiş zeminler hakkında daha çok makale okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Önerilen Yazılar