Dorafloor - Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Yüksek Döşeme Nedir?

Binalar, insan ve hayvanlar gibi canlı, nefes alıp veren varlıklardır. Sadece bunu farklı şekillerde yaparlar. Binaların derileri boyalar, kemikleri duvar ve kirişlerdir. Damarları ise elektrik, su ve doğalgaz sistemleri için döşenen borulardır. Binaların içten ve dıştan boyanmaları biraz zahmetli bir iş olsa da hızlıca ve pek sıkıntı yaratmadan tamamlanabilen bir işlemdir. Duvarlar da genellikle farklı türde tuğlalar kullanılarak örülen kısımlar olup, yıkılmaları ve tekrar yapılmaları biraz zahmetli olsa da sıklıkla gerçekleştirilen işlemlerdir.

Binanın Can Damarları; Tesisatlar

Bir binanın esas ömrünü belirleyen şey, kiriş ve kolonları ile binanın sahip olduğu elektrik, su ve doğalgaz tesisatlarının borularıdır. Su tesisatında yaşanan bir arıza binanın beton aksamına su sızmasına yol açarak kiriş ve kolonların yapıldığı beton yapıya kimyasal seviyede zarar verebilmekte ve binanın ömrünün önemli ölçüde kısalmasına sebep olabilmektedir. Doğalgaz tesisatındaki sıkıntılar ise zehirlenme ve patlama gibi çok daha ani, ölümle sonuçlanabilen olaylara yol açabilmektedir. Bundan dolayı binaların bütün tesisatlarının periyodik olarak gözden geçirilmesi binanın ve onu kullanan insanların sağlıkları açısından büyük önem taşımaktadır.

Bakım ve Onarımların Hızlı ve Verimli Gerçekleştirilmesi için Yüksek Döşeme Sistemleri

Günümüzde birçok binada bu borular duvarlarında içinden geçirilmektedir. Bundan dolayı boruların bakımının yapılması ve değiştirilmesi gerektiği zaman, duvarların kırılması gerekmektedir. Bu işlem hem binayı kullananlar için sıkıntı verici, hem de uzun süren bir işlemdir. Bu işlemleri kısaltmak için bazı binalarda yüksek döşeme sistemleri uygulanmaya başlanmıştır.

Yüksek döşeme veya yükseltilmiş döşeme, inşaatlarda ana zemin yapıldıktan sonra, bu zemin üzerine ikinci bir zemin katmanı inşa edilme tekniğine verilen addır. Bu tekniğin uygulanmasındaki amaçlar;

·         Bina içindeki boru ve kabloları zemin altına saklayarak, görüntü kirliliğini engellemek,

·         Tadilat yapılması gereken durumlarda duvarların yıkılmadan, hızlıca tamirat ve değişim işlemlerinin gerçekleştirilebilmesini sağlamak,

·         Zemin ile yaşanan yer arasında bir boşluk bırakılarak nem ve soğuğun içeriye sirayet etmesini engellemektir.

Bakım onarım masraflar ve sürelerinin düşürülmesinde büyük faydası olan yüksek döşeme sistemleri, özellikle yoğun kullanıma sahip, yer sıkıntısı olan iş yerlerinde kullanılmaktadır. Yüksek döşeme sistemleri aynı zamanda zeminden ısıtma olanaklarını da geliştirerek hem mekânın daha efektif ısıtılmasını hem de peteklerin kapladıkları yerden tasarruf edilmesini sağlar.

Biz de müşterilerimizin sahip oldukları alanları daha efektif kullanmaları, kablo karmaşalarından kurtulmaları ve her tadilat işinin ayrı bir kabusa dönüşmesini engellemek adına, Dorafloor olarak müşterilerimize hızlı ve kaliteli yüksek döşeme sistemlerinin satış ve kurulumu konusunda hizmet vermekteyiz.

Önerilen Yazılar