<link rel="alternate" hreflang= "en" href="https://dorafloor.com/en/blog/what-type-of-raised-floor-is-used-in-data-centers" /> <link rel="alternate" hreflang= "ru" href="https://dorafloor.com/ru/blog/what-type-of-raised-floor-is-used-in-data-centers" />
Dorafloor - Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Veri Merkezlerinde Hangi Tip Yükseltilmiş Döşeme Kullanılır?

Zeminin üstüne destekler koyup bu desteklerin üstüne ikinci bir zemin döşeyerek zeminler arasında boşluklar oluşturmak amacıyla yapılan işleme yükseltilmiş döşeme denilmektedir. Veri merkezi, şirketler, hastaneler gibi fazlaca tesisata sahip olan yapılarda tadilat masraflarını azaltmak ve yapı içinde ki görüntüyü daha temiz tutup kabloların ve sistemlerin kirliliğini saklamak için yükseltilmiş döşeme uygulamaları sıkça kullanılmaktadır. Teknolojinin etkili bir düzeyde gelişmiş olması, veri merkezlerine olan ilgi ve ihtiyacı da arttırmaktadır.

Sadece görüntü kirliliğinin önüne geçmekte değil, iklimlendirme ve sistemleri koruma amacıyla da yükseltilmiş döşemeler kullanılmaktadır. Genelde 60x60 ölçülerinde oluşturulan zemin döşemeleri, farklı malzemelerden imal edilerek yapıların içinde farklı çözümler oluşturulmasını mümkün kılar. Yükseltilmiş döşemeler alttan geçecek kabloların boyutlarına göre yükseltilebilir. Ve mekâna zarar vermeden tesisatınızı her istediğinizde yeniden dizayn edebilmenizi sağlar.

Veri Merkezlerinde Kullanılan Döşemeler

Veri merkezleri içinde ki teknolojik yapılar, kurulmuş yüksek kapasiteli sunucular oldukça hassas olduğundan ve burada oluşacak zararların boyutları telafi edilemez noktalara varabileceğinden merkezlerde kullanılan tesisatın korunması ve ortamın mümkün olduğunca stabil halde tutulması elzemdir. Bu sebeple alan içinde farklı paneller bir arada kullanılabilmektedir. Kalsiyum sülfat panel ile bir yangında tesisat mümkün mertebe korunabilmektedir.

Havayı eşit bir şekilde dağıtabilecek oluklu paneller ise veri merkezleri iklimlendirilirken kullanılan bir diğer panel sistemidir. Alan içinde teknolojik yapıların yaydığı sıcaklık iklimlendirme cihazları tarafından çekilirken yükseltilmiş döşemeler arasından verilen soğuk havada oluklardan çıkarak ortama rahat bir şekilde dağılmaktadır. Enkapsüle yapılar ise veri merkezlerinde ki ağır cihazları taşıyabilmesi için tercih edilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında veri merkezlerinde tercih edilen döşemelerin kaliteli bir malzemeden üretilmiş olması da şarttır!

Yükseltilmiş Döşemelerin Yararları

Yükseltilmiş döşemeler sayesinde tesisatı sık sık güncellenmesi elzem olan noktalarda tadilat masrafları sıfıra inmiş olur. Paneller bazı noktalardan kaldırılarak kolayca tesisata ulaşılıp gereken değişiklikler yapılabilir. Tadilat sonrası hiçbir hafriyat ya da temizlik işi çıkmadığından, gerekli tüm işlemler çabucak yapılıp alan çalışmaya hazır hale getirilebilir. Ve ihtiyaç halinde panel sistemleri farklı malzemelerden üretilen panellerle kolayca değiştirilebilir.

Panellerden yapılmış olan zemin ihtiyaç duyulmaması halinde kolayca sökülebilir ve istenildiği taktirde farklı bir alana çabucak monte edilebilir. Sunta özlü panel şeklinde üretilen ve genellikle galvanizlenmiş çelikle güçlendirilen bu paneller büyük ağırlıklara direnç sağlayabilmektedir. Temperli camdan yapılmış tesisatı görebileceğiniz şık modellerinde olduğu değişik panellerle alanlarınızı istediğiniz şekilde dizayn edebilmenizde mümkündür.

Önerilen Yazılar