<link rel="alternate" hreflang= "en" href="https://dorafloor.com/en/blog/what-are-the-types-of-seismic-raised-floor" /> <link rel="alternate" hreflang= "ru" href="https://dorafloor.com/ru/blog/what-are-the-types-of-seismic-raised-floor" />
Dorafloor - Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Sismik Yükseltilmiş Döşeme Türleri Nelerdir?

Deprem bölgelerinde kurulmuş olan, yükseltilmiş döşemeye ihtiyaç duyan her kurumun tercih ettiği özel olarak dizayn edilen ve kutu profillerin birbirine sabitlenmesiyle kurulan döşeme türüne sismik yükseltilmiş döşeme denilmektedir. Metrekare başına yaklaşık 2 tona kadar malzemeyi taşıyabilen sismik yükseltilmiş döşeme türleri, sismik aktivite esnasında sabitlendiği noktada maruz kaldığı dirençten dolayı zarar görmesin diye mafsallı ayakların üstüne kurulmaktadır.

Büyük akülerle kurulmuş yedek güç odaları, jeneratörlerin bulunduğu enerji odaları gibi deprem bölgesinde yer alan ve tonlarca ağırlığın bulunduğu mekanların zemini bu panellerle döşenmektedir. Yapılan testlerde bu panellerin yüksek Richter ölçeğinde sismik aktivitelere maruz bırakıldığı halde hiçbir zarar görmeden ayakta kaldığı görülmüştür. Bu paneller farklı seviyede ki deprem bölgelerine göre farkı şekillerde birbirine sabitlenmektedir. Elbette ki sismik yükseltilmiş döşeme türleri çok geniş bir ürün yelpazesinden oluşmaktadır.

Sismik Yükseltilmiş Döşemeler Nasıl Uygulanır?

 Eğer bir yüksek dereceli deprem bölgesinde bu sistemi uygulatmayı düşünüyorsanız bu işi uzman ellere teslim ettiğinizden emin olmanızı öneririz. Deprem sırasında zaten yükseltilmiş sistemlerin üstüne haddinden fazla stres bineceği için sistemin ekstra sorunlara maruz kalmadığından emin olmak bu panellerin kurulumunda önem arz etmektedir. Uygulanacak zeminin tesviyesinin düzgün yapıldığından, ayakların zemine doğru şekilde sabitlendiğinden emin olunması önemlidir.  Bu bilgiler ışığında sismik yükseltilmiş döşeme türleri uygulamalarının son derece profesyonel düzeyde yapılması da şarttır!

Panellerin uygulanması sırasında kullanılan malzemelerin bulunduğunuz bölgenin deprem derecesine göre doğru seçilmesi gerekmektedir. Normalde destek olarak m20 boyutlarında konulan ayaklar eğer daha riskli bir bölgeye paneller uygulanacaksa m18 boyutlarına kadar kalınlaştırılabilmektedir. Böylece kurulan panellerin sismik aktivite sırasında kırılmadan dayanması sağlanır ve tesisata zarar vermesinin önüne geçilebilir.

Sismik Yükseltilmiş Döşeme Özellikleri

Sismik yükseltilmiş döşeme fiyatlarının normal yükseltilmiş panellerinden genel manada herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Yükseltilmiş sistemlerden farkı daha dayanıklı materyallerle imal edilmesi ve kurulum esnasında bütün panellerin birbirine her noktadan tutturularak panellerin birbirine destek olmasının sağlanması noktasındadır. Bunun yanında ayaklar yere sabitlenirken çelik dübeller kullanılarak panellerin yerden aldığı desteğin artırılması ve sismik aktiviteden en az zararı alması sağlanmaktadır.

Farklı boyutlarda tasarlanabilen sismik yükseltilmiş döşeme türleri en fazla 60x40 boyutunda olabilmektedir. Ama deprem riskinin daha düşük olan bir konumlarda daha büyük paneller kullanabilmektedir. Aynı şekilde bu panellerin daha dayanıklı olması açısından yükseklikleri çok olmamakta ve mümkün olduğunca zemine yakın şekilde yerleştirilmiş ayakların üzerine oturtulmaktadır. Bu sayede tonlarca ağırlıkta ki yapılarınız büyük depremlerde sorunsuz şekilde çalışmayı sürdürebilmektedir.

Önerilen Yazılar