Dorafloor - Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Dorafloor Yükseltilmiş Döşeme Nedir

Yükseltilmiş döşeme, çift kat, bir sistem zemini oluşturmak için şantiyede bir araya getirilen endüstriyel olarak prefabrike bileşenlerden oluşan yükseltilmiş bir zemin yapısıdır. Bu yapının amacı, yüzeyin altında üzerinde yürünebilen, örneğin; elektrik güç ve veri hatlarının döşenmesi veya havalandırma için birçok şekilde kullanılabilen bir boşluk oluşturmaktır. Bu yapının kökeninin yattığı yer burasıdır. Yükseltilmiş döşemeler, yükseltilmiş döşeme panelleri ve yükseltilmiş döşeme desteklerinden oluşur. İç konstrüksiyondaki bu yükseltilmiş döşeme konstrüksiyonu, endüstriyel olarak üretilmiş modüler elemanlardan oluşur ve kuru konstrüksiyonda monte edilir. Yükseltilmiş döşeme panelleri, destekleyici bir yapı görevi gören yükseltilmiş döşeme desteklerinin üzerine yerleştirilir. Bu, mantıklı, yatay olarak hizalanmış, yükseltilmiş bir döşeme ızgarası oluşturur. Yükseltilmiş döşeme panelleri, yükseltilmiş döşeme desteklerinin kesişme noktalarında buluşur.

 

Yükseltilmiş döşeme, bilgisayar odalarında hızla ilerleyen teknolojiye gelişimi için ihtiyaç duyduğu özgürlüğü verme olanağını yaratmak için geliştirilmiştir. Günümüzde ofislerdeki işyerleri değişken olmalı ve yeniden tasarlanmalı ve ayarlamalar hızlı ve kolay bir şekilde yapılmalıdır. Yükseltilmiş döşeme modüler bir sistem olduğu için tüm ihtiyaçlara uyarlanabilir.  Orijinal zemin ile yükseltilmiş döşeme arasındaki boşluk daha sonra kablolama ve soğutma cihazları için kullanılabilir.

Yükseltilmiş Döşemenin Tarihçesi

Yükseltilmiş zeminin başlangıcı, ABD'de IBM’de 1950'lerin sonlarına kadar uzanmaktadır. Çift katın öncüsü, 1960'ların başında Frankfurt’ta gerçekleştirildi. Yıllarca süren bir süreçte, böyle bir sistem katının sadece bilgisayar odalarında değil, ofis odalarında da kullanılabileceği anlaşıldı. Yani bir ofis binasının tüm alanını duvardan duvara yükseltilmiş döşeme sistemleriyle donatmak doğruydu. Bunun üzerine yükseltilmiş döşeme ile ilgili çalışmalara hız verildi ve günümüzde yenilikçiliğe öncülük eden pek çok marka ortaya çıktı.

Yükseltilmiş Döşemenin Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

İyi bir yükseltilmiş döşeme sistemi, fark edilmemesi ile karakterize edilir. Bunun olabilmesi için hem malzeme kalitesi hem de montaj sırasında gösterilen özen doğru olmalıdır. Yükseltilmiş bir zeminin şaşırtıcı yanı ilkesinin yalnızca kütle ve sürtünmeye dayanıyor olmasıdır. Zeminin tüm panelleri, herhangi bir mekanik sabitleme olmaksızın destekler üzerinde durur ve herhangi bir zamanda basit bir kaldırma aracı (tekstil zeminler için pençe kaldırıcı, sert zeminler için emiş kaldırıcı) ile çıkarılıp yeniden takılabilir. Bu özelliği nedeniyle hem gündelik hayatı kolaylaştırır hem de toplu yaşam alanlarında büyük kolaylık sağlar. İnsan sağlığı açısından diğer döşeme sistemlerine göre görünmez ve hijyenik yapısı ile üstündür.

Önerilen Yazılar